DOGAJANJE NA 38. SLOVENSKEM KNJIŽNEM SEJMU

38. Slovenski knjižni sejem je prvič potekal hibridno. Po dveh letih, ko sejma ni bilo (2020 in 2021 zaradi covida-19), je sejem med 22. in 27. novembrom 2022 potekal v živo med stojnicami na Gospodarskem razstavišču, od 22. novembra do 4. decembra 2022 pa se je odvijal tudi na spletu.
Na 1500 m2 se je predstavilo 88 razstavljavcev. Na spremljevalnih odrih je potekalo več kot 240 dogodkov.
38. Slovenski knjižni sejem se je preselil tja, kjer je 10. novembra 1972 pravzaprav začel svojo pot – na Gospodarsko razstavišče.
Med najpomembnejšimi razlogi za selitev so bili:
- zagotoviti vsem razstavljavcem enake razstavne pogoje, več razstavnih površin in boljše poslovne razmere za razvoj sejma v prihodnje;
- lažja izvedba sejma v hibridni obliki za zagotovitev lažje dostopnosti do sejemskih vsebin vsem slovenskim knjigoljubcem;
- »zadnji trening« pred predstavitvijo slovenske knjižne produkcije na največjem knjižnem sejmu na svetu v Frankfurtu, ki je Slovenijo kot državo gostjo čakala v letu 2023.
Epidemija je močno omejila sejemsko dejavnost, zato se je ekipa knjižnega sejma zelo potrudila, da bi 38. Slovenski knjižni sejem ponovno spravili na zemljevid pomembnih vseslovenskih kulturnih prireditev. Da ne bi izgubili nobenega od obiskovalcev, je sejem prvič potekal hibridno: v živo na razstavišču in po spletu. Posnetki prireditev in ponudbe so bili omogočeni sočasno z dogajanjem. Spletni sejem je trajal še teden dni po zaključku sejma. Vse založbe, ki so v preteklosti razstavljale na sejmu, so potrdile udeležbo, zato je bila ponudba knjižnih naslovov izjemna.
Rdeča nit sejma je bil slogan »Berem svet«. Španija, kot država gostja je pripravila zanimive dogodke, slovenski založniki pa so prvič razstavili prevode zadnjih let iz španščine v slovenščino in iz slovenščine v španščino. Mesto v gosteh Rogaška Slatina se je ob stoletnici rojstva poklonilo mladinski pisateljici Eli Peroci.
Odvijal se je tudi priljubljeni KNJIGOSLED, namenjen predvsem učencem in dijakom.
Vstop na sejem za obiskovalce je bil prost, na prizorišče so se lahko z mestnim potniškim prometom (LPP) pripeljali brezplačno. V sodelovanju s Slovenskimi železnicami smo obiskovalcem, ki so se na sejem pripeljali z vlakom, omogočili 75-odstotni popust pri nakupu vozovnice za vlak.
Podeljene so bile tradicionalne sejemske nagrade:
Schwentnerjeva nagrada za življenjsko delo na področju založništva, nagrada za najboljši literarni prvenec, nagrada za najboljšo poslovno knjigo in velika nagrada Slovenskega knjižnega sejma – Naj knjiga. Zadnjo so z glasovanjem na spletni strani izbirali obiskovalci sejma.
Schwentnerjeva nagrada za življenjsko delo na področju založništva 2022
Na 38. Slovenskem knjižnem sejmu je Zbornica založnikov in knjigotržcev odločila, da Schwentnerjevo nagrado za leto 2022 prejme Lojze Wieser, založnik, ki je v skladu s Pravilnikom o podelitvi Schwentnerjeve nagrade tudi član Komisije za Schwentnerjevo nagrado za leto 2023.
Nagrada za najboljši literarni prvenec 2022
Nagrado za najboljši literarni prvenec 38. Slovenskega knjižnega sejma je prejel Pino Pograjc za pesniško zbirko Trgetanje, ki je izšla pri Literarnem društvu IA. Zbirka izžareva naelektreno čutnost, razžarjenost, kdaj tudi srh, toda nikoli patetičnosti ali samopomilovanja, je utemeljila žirija.
Nagrada za najboljšo poslovno knjigo 2022
Najboljša poslovna knjiga 38. Slovenskega knjižnega sejma je Premisli še enkrat Adama Granta. Združenje Manager ter Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev od 2013 naprej podeljujeta naziv Najboljše poslovne knjige.
Velika nagrada Slovenskega knjižnega sejma – Naj knjiga 2022
Nagrado 38. Slovenskega knjižnega sejma je prejel David Zupančič za knjigo Življenje v sivi coni, ki je izšla pri Mladinski knjigi. Zmagovalno knjigo so z glasovanjem izmed desetih nominiranih izbrali obiskovalci spletne strani sejma. Glasovalo je preko 4000 obiskovalcev, pri čemer je zmagovalna knjiga prejela dobrih 40 odstotkov glasov.
Nekaj ključnih podatkov o 38. Slovenskem knjižnem sejmu:
- prvič je potekal hibridno. Odvijal se je v živo in kot spletni knjižni sejem,
- preselil se je tja, kjer je 10. novembra 1972 pravzaprav začel svojo pot – na Gospodarsko razstavišče,
- knjižni sejem je obiskalo več kot 45.000 obiskovalcev,
- na 1500 m2 se je predstavilo 88 razstavljavcev,
- na spremljevalnih odrih je potekalo več kot 240 dogodkov na štirih odrih,
- podeljene so bile tradicionalne knjižne nagrade Schwentnerjeva nagrada za življenjsko delo na področju založništva, nagrada za najboljši literarni prvenec, nagrada za najboljšo poslovno knjigo in velika nagrada Slovenskega knjižnega sejma – Naj knjiga.